Aluevaltuusto

Aluevaltuustolla on kaikki lain hyvinvointialueista (611/2021) 22 §:n mukaan aluevaltuustolle kuuluvat tehtävät.
Aluevaltuustossa toimii 59 valtuutettua ja 59 varavaltuutettua.

Yhteystiedot ovat käytettävissä valtuutettujen antamien julkaisulupien mukaisesti.

Jäsen Puhelin Sähköposti
Aavakare Eila 044 273 0610 eila.aava@gmail.com
Ahonen Esa 041 317 3077 epeltonen26@gmail.com
Alakurtti Sari   sari.alakurtti@gmail.com
Arffman Pasi 0400 934 375 p.arffman@hotmail.com
Enroth Paavo (2.vpj) 040 068 6161 asianajo.enroth@saunalahti.fi
Granqvist Pertti 040 541 8696 pertti.granqvist@outlook.com
Halonen Auli - halonen.auli@gmail.com
Härkönen Raimo - -
Hatva Teuvo  050 536 7890 teuvo.hatva@kajaani.fi
Heikkinen Matti 044 948 2844 heikkisenvaalikampanja@gmail.com
Heikkinen Tea - tea.heikkinen@lh.kajaani.fi
Helttunen Erja 040 912 8961 erja.helttunen@suomussalmi.fi
Huotari Heikki 044 332 9089 huot.heik@gmail.com
Huttu-Juntunen Terttu 050 552 8174 t.huttujuntunen@gmail.com
Immonen Marjatta 044 351 0461 marjatta.immonen@kajaani.net
Kangasharju Marjo - marjo.kangasharju@kainuu.fi
Karjalainen Minna - minna.karjalainen@kuhmo.fi
Karjalainen Saara 040 828 4620 saara.karjalainen10@gmail.com
Kemppainen Anne (1.vpj) - annekemppainen08@gmail.com
Kemppainen Katja 040 350 0929 katja.h.kemppainen@gmail.com
Kemppainen Tuovi 040 744 9375 tuovi.kemppainen@suomussalmi.fi
Keränen Silja 050 019 0683 silja.keranen@iki.fi
Kettunen Tuomas 040 865 5246 tuomas@tuomaskettunen.fi
Kilpeläinen Pasi - -
Kilpeläinen Sami 050 383 1755 sami@samikilpelainen.fi
Kinnunen Eveliina 050 405 3915 korhonen.eveliina90@gmail.com
Korhonen Aimo 044 028 0258 aimokk52@gmail.com
Korhonen Hannu 040 5282 387 habakorhonen1@gmail.com
Korhonen Jouko 040 029 9079 jouko.korhonen@ppa.inet.fi
Kortelainen Miikka 045 133 5123 miikka.kortelainen@lh.kajaani.fi
Kyllönen Jaakko 044 294 0911 -
Kyllönen Merja 050 448 4853 merja.kyllonen@gmail.com
Kyllönen Tiina 050 432 3236 tiina.kyllonen@lh.kajaani.fi
Lukkari Anne (pj.) 040 757 3263 anne.lukkari@live.fi
Lukkarinen Seija 044 259 9680 seija.lukkarinenn@gmail.com
Mikkola Jaakko 050 343 9912 jaakko.mikkola@kd.fi
Moilanen Heli 044 561 9037 moiheli@hotmail.com
Mulari Matti 040 010 2152 matti.mulari@pp.inet.fi
Myllylä Raili 050 383 1755 railianneli.myllyla@gmail.com
Mäkinen Airi 040 578 1656 airi.makinen@vuokatti.net
Nyman Markku 045 616 7030 markku.j.nyman@fimnet.fi
Ohtonen Helena 044 284 7912 helena_ohtonen@hotmail.com
Oikarinen Markku 040 029 5803 markku.oikarinen@kajaani.net
Oikarinen Paavo 040 015 4522 paavo.oikarinen@pp.inet.fi
Partanen Minna - minnpart@gmail.com
Peltola Harri 040 021 4390 harri.peltola@puolanka.fi
Pihlajamaa Sami 040 546 9891 samipihlajamaa1@gmail.com
Piirainen Raimo 050 512 1587 raimo.piirainen@eduskunta.fi
Polvinen Mikko 040 751 0297 mikko.polvinen@kuhmo.fi
Rimpiläinen Anni - anni.rimpilainen@edukajaani.fi
Räisänen Aki - aki.k.raisanen@gmail.com
Seppänen Riikka 045 114 9075 riikkse@student.uef.fi
Seppänen Sakari 045 317 9050 sakari.seppanen@vuokatti.net
Sistonen Toivo 044 238 0410 toivo.sistonen@hotmail.com
Sorri Johanna 040 865 5180 johanna.sorri@gmail.com
Suutari Hannu 040 563 9383 hannu.suutari@sunit.fi
Tolonen Aaro - aaro.tolonen@fimnet.fi
Veteläinen Milla 044 979 4321 milla.vetelainen@gmail.com
Virtanen Kirsi 040 581 2818 kirsi.virtaska@gmail.com


Sih­tee­ri: 
Miia Pus­si­nen

puh. 040 6363 524
miia.pus­si­nen@kai­nuu.fi

(päivitetty 30.1.2023)

Toimielimet Päätöksenteko