Lääkäri

Lääkäriksi Kainuuseen
Oletko osaava ammattilainen, itsenäiseen työhön tottunut lääketieteen kandidaatti tai nuori lääkäri? Haluatko oppia loistavaksi kliinikoksi? Tarjoamme sinulle mukavan työyhteisön, mielenkiintoisia ja haastavia työtehtäviä sekä yksilöllisen koulutuspolun. Kaikilla nuorilla lääkäreillä on oma ohjaava tutorlääkäri.

Olemme sitoutuneet tarjoamaan toimipaikan sisäistä / meeting -koulutusta kahdesta neljään tuntia viikossa ja työyhteisön ulkopuolista koulutusta 10 työpäivää vuodessa.

Kaikille lääketieteen aloille erikoistumista kannustetaan ja tuetaan aktiivisesti. Yleislääketieteeseen erikoistuvan lääkärin "erikoistumispolku" suunnitellaan yhteistyössä terveysasemien, erikoissairaanhoidon ja lääketieteellisen tiedekunnan kanssa. Meillä on mahdollista työskennellä eri työyksiköissä perusterveydenhuollossa ja erikoissairaanhoidossa, vaikka työyksikkösi vaihtuisikin on meillä mahdollista säilyttää jo kertyneet vuosilomaoikeudet. 


Heräsikö mielenkiintosi? Ota yhteyttä, niin kerromme mielellämme lisää.
 

Toimialuejohtaja Mari Kinnunen
puh. 040 6107319
mari.kinnunen@kainuu.fi

Johtajaylilääkäri Ritva Kanervo
puh. 040 688 4307
ritva.kanervo@kainuu.fi 

Konservatiivinen hoito (Sisätaudit, neurologia, keuhkosairaudet)
Ylilääkäri Ulla Moilanen
puh. 044 797 5154
ulla.moilanen@kainuu.fi

Ihotaudit
Ylilääkäri Pekka Leinonen
puh. 044 479 6004
pekka.leinonen@kainuu.fi

Kirurgia
Ylilääkäri Ansa Kilponen
puh. 044 797 0422
ansa.kilponen@kainuu.fi

Korva-, nenä- ja kurkkutaudit
Ylilääkäri Jouko Kotimäki
puh. 044 797 5132
jouko.kotimaki@kainuu.fi

Naistentaudit
Ylilääkäri Ritva Keravuo
puh. 044 724 7062
ritva.keravuo@kainuu.fi

Lastentaudit
Ylilääkäri Liisa Kalliokoski
puh. 044 562 8873
liisa.kalliokoski@kainuu.fi

Päivystyspalvelut
Ylilääkäri Katri Mäenpää
puh. 040 671 1060
katri.maenpaa@kainuu.fi

Anestesiologia ja tehohoito
Ylilääkäri Thomas Riess
puh. 044 797 5405
thomas.riess@kainuu.fi

Geriatria
Ylilääkäri Mervi Niemelä
puh. 044 797 4670
mervi.niemela@kainuu.fi

Kuvantaminen
Ylilääkäri Juha Vornanen
puh. 044 797 4034
juha.vornanen@kainuu.fi 

Psykiatria, lääkärit
Ylilääkäri Juha Luukinen
puh. 050 597 4738
juha.luukinen@kainuu.fi

Terveyskeskuslääkärin tehtävät:
Ylilääkäri Atte Veteläinen 
puh. 040 636 3597
atte.vetelainen@kainuu.fi

Suun terveydenhuolto
vs. Johtava hammaslääkäri Noora Riikola
puh. 044 797 0413
noora.riikola@kainuu.fi 

Kuntoutuspalvelut:
Palvlualuepäällikkö Esa-Petri Nurmela
puh. 044 797 0545
esa-petri.nurmela@kainuu.fi

lääkäri lääkäriksi kainuuseen